Buğday bizim metabolizmamıza aslında pek de uygun bir ürün değil. Etrafımızda bir sürü gluten toleransı olan arkadaşımız var. Zamanın başından beri avcı toplayıcı devam etmişiz hayatımıza, herkesin bünyesi el vermiyor tabii ot/meyve/et harici ürünlerle haşır neşir olmaya. Biz de bu hassaslıktan haberdar bir ekip olarak Datlı Maya’da daha çok tam buğday unu kullanarak pişiriyoruz lahmacunlarımızı, pidelerimizi. Ama 1 sene kadar önce bir fikir geldi aklımıza ve glutensiz pide/lahmacun olayına neden girmeyelim dedik. Aldık pirinç unlarını başladık araştırmalara fakat yetiştiremedik hazırlıkları. Bu sene fırının önüne geçtiğimizde kıvamı elde ettik ama ne görelim kıvamı elde etmemizin sebebi hala geçen seneden aldığımız pirinç ununu kullanmamızmış! 

Kapısını çaldığımız 40 yıllık pirinç değirmeni ustasının açıklamalarına göre 1 seneye yakın süredir beklemiş olan un daha kıvamlı ve toplu bir hale gelmiş ve bizim lahmacunlar da o yüzden tutmuşmuş. Haklı mı diye aynı pirinç ununun yenisini alıp baktık; hakikaten tutmuyor lahmacunlar, ancak pidelerde verimli bir sonuç elde edebiliyoruz... Lahmacunlarsa bir bir parçalanıp ağza konmadan veda ediyorlar hayata. Hepsi değişik yörelerden pirinçmiş, kara buğdaymış, nohutmuş, süpürge darısıymış onlarca değişik un kullandık, harmanlar yaptık. Pideler tutuyordu tutmasına ama lahmacun bir türlü başarıya ulaşamıyordu. Ama tabii ki de yılmadık! 

2013-12-11 13.32.35.jpg


Ali usta'nın denemelerdeki neticeleri değerlendirme esnasında bize öğrettiği, homojenitesi en yüksek olarak bilinen Diyarbakır kütüklü Karacadağ pirincini yine yllarıni bu işe vermiş, karacadağ yüksek rakımlı köylerinden tarla tarla gezerek malını toplayan Nurettin abi vasıtası ile getirttik. Müthiş bir lezzet çıktı ama lahmacun yine tutunamadı. Geçenlerde o kıvamı mısır fermantasyonundan elde edilen doğal bir yapıştırıcı ile elde ettik en sonunda! Şimdilerde sadece numuneleri olan bu değişik unları ve yapıştırıcıyı bekliyoruz. Geldiklerinde hem pide hem lahmacun isteyene glutensiz seçenek ile!

Biliyoruz, bir gün gluten toleransı olan arkadaşlarımız da Datlı Maya’nın lezzetli pide ve lahmacunlarından ısırık alabilecek. Bu güzel haberi sizinle paylaşacağımız günün yakın olması dileğiyle.