Datlı Maya’mızın bir firik pilavı vardır ki dillere destan, yiyenler bilir. Bu pilav nasıl ortaya çıktı o da bilinir… Günlerden bir gün, evvel zaman içinde kalbur saman içinde Mini Başhekim ve Dilara Erbay’ın mutfağa girmesiyle bir şeyler değişir. Elde ne var ne yok diye bakınan Mini’nin gözüne ilk sarımsaklar ilişir. Doğal antibiyotik olarak da düşünülebilecek olan sarımsaklar taa Kastamonu- Taş Köprü’den gelmiş hakikatli ürünlerdir. Daha sonra ne görsün, Antakya’dan teşrif etmiş firik bulgurları dans ediyor raflarda. Bulgurları takiben Kastamonu pazarından gelmiş kestaneler göz kırpıyor onlara. E bir firik pilavı yapsak hiç de fena olmaz (!) diye düşünür Başhekim.

Sarımsak, kestane, acı biber ve soğanlar sulu baskı zeytin ve tereyağında kavrulurken; çam fıstığı, kuş üzümü, keçi boynuzu, reyhan, yeni bahar, karabiber gibi güzellikler de pilava dahil olurken, Dilara da ‘‘hani bana hani bana’’ diyen iğdeleri serpiştirir. Son kez zeytinyağı, su ve himalaya tuzu takviyesi alan pilav bakır tencereye konur ve üstü kapalı fırında pişme şansına kavuşur. Böylelikle tarifi de size hediye olur.

Okuyucuya not: Ev denemelerinizi gelip bize tattırmaktan çekinmeyiniz. Kiminki daha güzel olmuş tartışmalarına girmemiz dileğiyle.

Bekleriz yeme(ğ)e!

 

Smoked wheat & a touch of magic !

If you never tried the so-called "Firik pilavi" (Light green smoked boulgour), maybe it is time for you to consider it.

While trying to get the best out of our ingredients to concoct a dish that would be cooked in the oven, Dilara Erbay and Mini Bashekim managed to create a healthy and tasty mix with an indisputable touch of magic. 

Our alchemists picked up the most interesting ingredients mixing tastes, shapes & colors. That's how chestnuts, carob, basil, allspice berries and hot peppers hooked up with our boulgour (specially coming from Antakya). The chestnuts and garlic that we get from Kastamonu-Taskopru -considered as a natural antibiotic- and so important for Mini Bashekim were among the first components to be added to this special dish.  After having roasted this mix in olive oil and butter,  Dilara decided to add silverberry and the next step of the recipe suddently became obvious : we had to smoke it in the oven !
That's how the Firik Boulgour covered by olive oil, some water and himalayan salt found its place in a copper pot and ended in the stomach of our beloved wood-fired oven.
 

Explaining you a bit more about this recipe & showing you some pictures of the making of Firik pilavi, we wish you will show up to cheer your body with this healthy meal ! ! :)