Datlı Maya'nın sadece bir fırın olduğunu düşünenlerden misiniz? Bundan çok daha fazlasıyız tabii ki, ama iki haftadır hikayemizde yeni bir bölüm açıldı.

Odun ateşi fırınımızdan en fazla faydayı nasıl sağlayabileceğimizi uzun uzun düşünürken (ama gerçekten uzun uzun!) doğru insan bizi ziyarete geldi.
Nitekim, birkaç hafta önce Felix adinda (Felix Ketchup ya da Felix Ferdinand da denebilir), güzel gülümseyen bir genç adam fırınımızın çevresinde  daha fazla zaman geçirmeye başladı.
Avusturya'dan geldiği için ekşi hamurlu çavdar ekmeği yapmayı dağlarda yaşayan yaşlı bir köylü kadından öğrenme fırsatı olmuş ve şimdi Felix, yemek özellikle de ekmek hakkında hem bildiklerini paylaşmak hem de daha çok şey öğrenmek için Avrupa yollarına düşmüş, bir gezgin...


İşte hikayemizin başlangıç noktası böyle...
Felix, o günden beri Minas'la beraber farklı ekmek tarifleri denemek icin Datlı Maya'da gece vardiyası yapıyor. İkisini mutfağımızda değişik mayalarla uğraşırken görebilirsiniz. İşte o zaman Felix'in önlüğündeki güzel çizimleri de farkedeceksiniz.

Onlar sayesinde biz şimdi bulabileceğimiz en iyi unlardan yapılmış farklı ekmek çeşitlerini size sunabiliyoruz.

- Eksi Mayalı Çavdar Ekmeği
- Glutensiz Ekmek
- "Schuettebrot" (Bu isim Avusturya'da bir yer olan Güney Tyrol'dan geliyor) ya da "Croustini" de denilen bir tür kraker. Baharatlı zeytinlerle, zeytinyağıyla, sarmısakla veya -bir tatlı seçeneği olarak- tahin pekmezle pek iyi gidiyor. Esasen en iyi seçenek krakeri sade yemek bile olabilir.
Bütün bu ekmekler gevrek ve sert kabuklarıyla ve biraz ekşimsi tatlarıyla başta sizi şaşırtabilirler ama sağlığa çok yararlı olduklari da bir gerçek.
Tamamen organik olan bu değişik ekmekleri en azından bir hafta taze tutmak mümkün, özellikle de pamuk bir havluya sararsanız...
Kısa bir süre sonra bu ekmeklerin iki dilimiyle bile doyduğunuzu farkedeceksiniz. Vücudunuzu iyi enerjiyle dolduran kaliteli malzemeler sayesinde bütün bir somunu yemenize gerek bile yok.
Size bir öneri: Gelin ve ekmeklerimizi deneyin.
(Meraklısı için Felix'in sitesi: http://felixfranzferdinand.com/ )

--- --- ---

Are you one of those who thought that Datli Maya was only a bakery? We are much more,of course, but… since two weeks we opened a new chapter of our story !

While we started to think a lot (really, a lot!) about how we could make the most of our wood-fired oven, the good person came to visit us. Indeed, some weeks ago a nice smiling guy called Felix (aka. Felix Ketchup or Felix Franz Ferdinand) started to spend more and more time around our oven.

Coming from Austria, he had the chance to learn how to make rye sour dough bread with an old countryside lady living in the mountains and he is now traveling around Europe to share and get more knowledges about food and especially bread. Here is how the story began.

Since that, he is doing night shifts at Datli Maya to try different bread recipes with Minas. You may have seen them both feeding their different yeasts in the kitchen of Datli Maya (and if so, you probably noticed the nice hand drawings on Felix' apron).

Thanks to them, we are now offering you different kind of breads made out of the best flour we can find !

- The Rye Sour Dough bread

- The Bread without gluten

- The so-called “Schuettelbrot“ (the name comes from South Tyrol) or "Croustini" :  a kind of cracker (rye and wholemeal flour) really good with spicy olives, olive oil and garlic or also - in a sweet option - with Tahin and Molasses. or even better, alone...

All those breads, that may surprise you at first are really compact with a crunchy crust and for sure, a bit sour… but so good for your health!

Completely organic, you will be able to keep good -safe & sound- our different breads for a week at least (especially if you wrap them in some cotton tea towel) and you will quickly realize that two pieces of bread will be enough to satisfy you ! (No need to eat a whole loaf thanks to the good ingredients that will feed your body with good energy!)

So, one advice : come and stop by to try them :)

( İf you are curious, here is Felix blog : http://felixfranzferdinand.com/ )